صفحه اصلي
آلبوم تصاوير
اتوماسیون اداری
اخبار
استانداری ایلام
امام خمینی
امور انجمن ها
انجمن خیرین کتابخانه ساز
تصوير ها
جشنواره رضوی
حدیث
خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران
خبرگزاری کتاب ایران
دفتر مقام معظم رهبری
شعار سال
فیش حقوقی
کانال تلگرام
کتابخانه ملی
کتابخوان ماه
لینک الکترونیکی جشنواره رضوی
متون عمومي
مشارکت ها و شهرداری ها
مقام معظم رهبری
مناسبت ها
نهاد کتابخانه های عمومی کشور
وبلاگ کتابخانه های عمومی استان
همایش ملی مهارتهای ارتباطی
ورود كاربران
1397/2/23 يكشنبه به مناسبت بزرگداشت فردوسی؛ برگزاری «نشست کتاب‌خوان» در کتابخانه عمومی امام خمینی(ره) کتابخانه عمومی امام خمینی(ره) دره شهر میزبان دومین «نشست کتاب‌خوان» کتابخانه ای در سال جاری گردید.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان ایلام، اولین «نشست کتاب‌خوان» کتابخانه ای به مناسب بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی با حضور اعضای فعال برگزار گردید.
استاد بزرگ بی بدیل، حکیم ابوالقاسم منصور بن حسن فردوسی طوسی، حماسه سرای بزرگ ایران و یکی از شاعران مشهور عالم و ستاره در خشنده آسمان ادب فارسی و از مفاخر نامدار ملت ایران و سراینده ((شاهنامه)) شاهکار ادبیات فارسی ست. به پاس تلاشهای این شاعر فرهیخته در ایران روز ۲۵اردیبهشت به نام روز بزرگداشت فردوسی نامگذاری شده‌است.
این نشست با معرفی 4کتاب، که در ادامه به مرور اجمالی آنها می پردازیم به کار خود خاتمه داد.
«تاریخ و فرهنگ باستانی ایرانیان و شاهنامه فردوسی» نوشته آصف خُلدانی/ ارائه توسط: اعظم نقی نژاد
این کتاب در ۴۷۲صفحه با شمارگان ۹۹۰نسخه و قیمت ۴۲هزار تومان در انتشارات ققنوس راهی بازار شده است.
در این کتاب آمده است: شاهنامه، پیش از آن‌که زنده‌کننده زبان پارسی باشد، زنده‌کننده «عجم» یعنی هویت ملی و هستی سرزمین مردمانی است که در پیوند با نژاد و قومیتشان اِرانشهر، شهر ایران و ایران‌زمین نامیده می‌شود. درباره شاهنامه اگر چیزی جز این گفته شود، کم‌مهری به کسی خواهد بود که برای بزرگی ایرانیان سی‌ سال رنج و تلاش را بر خود هموار ساخت. انگیزه ما برای پرداختن به «تاریخ و فرهنگ ملی» خود روشن ساختن ویژگی‌های ما مردم ‌بس نشیب و فرازدیده و آشکار کردن هویت ملی‌مان بوده است؛ هویتی که در پاسداری از این آب و خاک همواره بُرنده‌ترین ابزار و خار چشم ستیزه‌گران با این ملت شناخته‌ شده‌ است.
«حماسه و نافرمانی: بررسی شاهنامه فردوسی» نوشته دیک دیویس/ ارائه توسط: رعنا زینی وند
این کتاب با ترجمه سهراب طاوسی در ۲۵۶صفحه با شمارگان ۸۸۰نسخه و قیمت ۱۵هزار تومان در نشر یادشده عرضه شده است.حماسه و نافرمانی کتابی است در نقد متن و فرامتن شاهنامه فردوسی و پاسخی‌ است به کسانی مانند ادوارد براون، وان گرونبام و احمد شاملوی خودمان که شاهنامه را صرفا نظم می‌دانند. کتاب به خواننده می‌گوید که هرجا که منابع دست فردوسی را باز گذاشته‌اند می‌توان نبوغ روایت‌سرایی و شاعرانگی‌ وی را به حد اعجاب‌آوری دید بویژه در قسمت‌های اسطوره‌ای مانند داستان سیاوش و اسفندیار. کتاب با زبانی ساده و صریح که مشخصه مکتب نقدنویسی انگلیسی است به فرم و محتوای شاهنامه نگاه کرده و عناصر زیبایی‌شناختی هنر فردوسی را پیش روی خواننده نهاده است و البته هرجا که به گمانش رسیده عیبی دارد، آن را نیز گفته است.
«حمدوثنا و ذکرخداوند در شاهنامه حکیم ابوالقاسم فردوسی» نوشته محمدحسین پاپلی یزد/ ارائه توسط: علیرضا هاشمی
فردوسی به خرد مردی ایران دوست و دینمداراست. چنان که اثر سترگ و جاودانه اش به پیوندگاه ارزش های اصیل ملی و باورهای ژرف دینی است.
در شاهنامه این حکیم بی بدیل خدا و حکمت ایرانی به شایسته ترین وجه با دین و معرفت اسلامی پیوند خورده است.
«از پاژ تا دروازه رزان» نوشته محمدجعفر یاحقی/ ارائه توسط: رضامهدی نژاد
محمد جعفر یاحقی عضو پیوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی و استاد دانشگاه فردوسی مشهد، مجموعه مقالات خود را درباره شاهنامه و فردوسی در کتاب «از پاژ تا دروازه رزان» منتشر کرده است. این مجموعه به جز سرآغاز و کتابنامه و نمایه، شامل پنج بخش است. در بخش نخست به مسایلی پرداخته شده است که با زندگی فردوسی ارتباط دارد.
در بخش دوم به جستارهایی همانند نیکویی و مردمی در شاهنامه، هنر و گهر در شاهنامه و بیگانگی و یگانگی در داستان رستم و سهراب بر می‌خوریم. بخش سوم خرد و باور نام دارد و به قلمروهایی پرداخته شده است که با دنیای شاهنامه پیوند دارند. بخش چهارم شامل مقالاتی است که با زبان و بیان شاهنامه مربوط می‌شوند و سرانجام در بخش پایانی نوشتارهایی مانند فردوسی به تاجیکی، فردوسی و دانشگاه فردوسی و دنیای رازناک دهقان توس آمده است.
جز چند مقاله این مجموعه، بقیه آنها در دهه‌های گذشته نوشته و چاپ شده‌اند، اما هنوز از ارزش تحقیقی و شاهنامه‌شناسی آنها کاسته نشده است. این کتاب در 400 صفحه و با شمارگان 2200 نسخه، به بهای 7900 تومان از سوی انتشارات سخن منتشر شده است.
بيشتر
 
تعداد بازديد اين صفحه: 134
تمامی حقوق این پورتال متعلق به نهاد کتابخانه های عمومی کشور می باشد

اجرا با : پورتال سازمانی سیگما